ВАЖНИ ПРОМЕНИ 2019 за отчитане на продажби на търговци с онлайн магазини, Наредба Н-18
- BulfyTax
- 30.11.2018 г.
- време за четене: 3 мин.
Актуализирано: 1.12.2018 г.
Агенцията за Приходите създава регистър за лицата с електронни магазини

С измененията в Наредба H-18 се създава нова глава седма "г" с два члена, чл.52м и 52н, които обхващат изискванията към лицата, които извършват продажби чрез електронен магазин.
Всички собственици на онлайн магазини трябва да се регистрират чрез електронна услуга, достъпна през портала за електронни услуги на НАП, да подават информация, посочена в приложение към наредбата. Срокът за това е шест месеца от влизане в сила на наредбата. Не е ясно доколко се обхващат сайтове на компании от ЕС (например, от Румъния), които извършват продажби в България чрез представител и местни куриерски фирми.
В организирана от НАП медийна кампания ще бъде популяризирана възможността за извършване на проверка в сайта на агенцията за собствениците на електронни магазини, става ясно от мотивите. Според проекта това се отнася до всички лица, които продават онлайн стоки и услуги, без значение на начина на плащане. Този разширителен начин на тълкуване, включващ и услугите, означава, че на регистрация подлежат например медиите, които предлагат услуги по абонамент или компании, които приемат заявка за услуги (например, посреднически или консултантски) онлай, дори когато плащането е настроено да се извършва само по банков път, което прави продажбите проследими.
Какво е електронен магазин по Наредба Н-18?
Това е интернет сайт, чрез който се извършва продажба на стоки/услуги чрез сключване на договор от разстояние и който има вградена функционалност за избор, включване и изключване на стоки/услуги в потребителска кошница, за въвеждане на информация за купувача, адреса на доставка и за избор на метод за плащане.
Какво НЕ е електронен магазин?
Интернет-сайт през който единствено се рекламират стоките или услугите без да има възможност за сключване на договор за продажба от разстояние чрез същия.
Възможно е вашият интернет сайт да не се разглежда като електронен магазин, ако НЕ отговаря на дори едно от изброените условия:
- има вградена функционалност за избор, включване и изключване на стоки/услуги в потребителска кошница;
- въвежда се информация за купувача;
- въвежда се адреса на доставка (според нас при продажбата на услуги това може да липсва);
- има избор на метод за плащане (това може да не се изпълни, когато на сайта има само един възможен метод на плащане).
Каква информация подават към НАП собствениците на онлайн магазини?
В общи линии информацията, която трябва да се подаде от лицата, извършващи онлайн продажби, се състои от:
- име на електронния магазин;
- домейн на електронния магазин;
- данни за връзка с лицето, което извършва продажби от онлайн магазин;
Ако използвате абонаментна услуга за предоставяне на онлайн платформа за продажби, необходимо е да приложите следната информация;
- наименование на онлайн платформата
- уеб адрес на онлайн платформата
- данни на оператора на онлайн платформата
Ако имате собствен онлайн магазин трябва да посочите данни за контакт на собственика на домейна.
НАП се интересуват и къде е хостван вашия онлайн шоп и кой извършва поддръжка на магазина - за всичко това трябва да декларирате фирмените данни на вашия партньор, както и да опишете вида на използваната хостинг услуга.
Да не забравим, че трябва и да бъде посочена локацията на базата данни - на собствен сървър, на сървър на хостинг компания или използвате облачна услуга.,
Създайте и подробна номенклатура на продаваните стоки, тъй като тя също трябва да бъде приложена в приложението при регистрация на вашия онлайн магазин.
Срокове по Наредба Н-18
Лицата, които осъществяват търговска дейност чрез електронни магазини към 28.12.2018 г., декларират в НАП това обстоятелство в срок до 28 март 2019 г. Всички останали лица декларират започването на търговска дейност чрез електронни магазини преди започването й.
В 7 (седем) дневен срок се декларира в НАП всяка промяна на обстоятелствата по използването на електронни магазини.
Санкции по Наредба Н-18
На търговец, който не спазва разпоредбите по отношение на осъществяване на търговска дейност чрез електронни магазини, се налага санкция от 3 000 до 10 000 лв. Консултации по Наредба H-18, може да поискате на емайл
info@bulfy.bg или сайт bulfy.bg.
#bulfy.bg
Comments